Pomysł na elewację domu jednorodzinnego

Wiele osób traktuje elewację jako jednorazową inwestycję na całe życie. Dobrze dobrana i wykonana, faktycznie może sprostać tej funkcji jednak nie można zapomnieć o jej regularnej pielęgnacji. Nawet najlepsza fasada niszczeje i traci swój blask jeśli przestajemy o nią dbać.

Tynk, cegła, drewno i kamień to wciąż najbardziej popularne materiały wykończeniowe, ale dzięki osiągnięciom nowoczesnej technologii, materiałów służących do tego celu jest znacznie więcej. Należy jednak pamiętać, że mimo wielu dostępnych możliwości wykończenia elewacji, niezbędne do tego celu elementy powinny być odpowiednio dobrane. Wpływ na wybór ma bowiem nie tylko technologia, w jakiej został wzniesiony nasz dom, ale również jego architektura i okolica w jakiej stoi.

Elewacja domu decyduje o tym jak prezentuje się jego bryła – dobry wybór materiałów podkreśli jego styl, zaś niewłaściwy może sprawić, że będzie się brzydko wyróżniał na tle otoczenia.

Coraz większy wybór

Jeszcze niedawno, oferta materiałów służących do wykańczania elewacji nie była największa. W ostatnim czasie jednak, fakt ten uległ zmianie i to w sposób drastyczny. Coraz częściej wykorzystuje się beton elewacyjny, stal, aluminium oraz szkło, popularność zyskują również okładziny syntetyczne (epoksydowe oraz żywiczne), imitujące naturalne drewno. Ta różnorodność pozwala zaspokoić stale rosnące potrzeby klientów oraz ambicje inwestorów. Zależy im na tym, aby nowy dom wyróżniał się nowoczesnym charakterem, ale jednocześnie pasował do otoczenia. By był jednocześnie ciepły i energooszczędny.

Pamiętajmy jednak, że dobrą elewację charakteryzuje przede wszystkim wysoka jakość oraz wypływająca z niej trwałość. Jest to, obok elegancji, najważniejszy aspekt.

Nie tylko styl

Ponieważ fasada domu jest jego wizytówką, odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych zapewni naszej elewacji ponadczasową estetykę. Jednakże skupiając się na stylu nie można zapomnieć o kolorze, który (niczym makijaż) jest w stanie podkreślić piękno każdego budynku. Dopasowany do dachu, okładzin elewacyjnych oraz stolarki, nie tylko nada naszemu domowi unikalny charakter, ale również pomoże wkomponować go w otoczenie.

Zasięgnijmy pomocy specjalisty

Mimo iż każdy z nas jest przekonany, że najlepiej zaprojektuje własny dom, warto przed przystąpieniem do pracy zasięgnąć porady architekta lub projektanta. Doradzi on nam zarówno przy wyborze materiałów, jak i odpowiedniej kolorystyki. To ważna i długoterminowa decyzja, dlatego warto powierzyć ją specjalistom.