Najmodniejsze elewacje domów

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, elewacja budynku jest jego wizytówką. Wykorzystany styl i kolorystyka to strój i makijaż naszego domu, dlatego one również muszą nadążać za trendami.

Najmodniejsze elewacje charakteryzuje często nietypowy kształt oraz nietuzinkowe materiały wykorzystane do ich tworzenia. Jest to zasługa nowoczesnej technologii, która oferuje nam nie tylko nowe materiały, ale również rozwiązania konstrukcyjne. Ich oferta jest ogromna i stale się powiększa, dzięki czemu właściciele domów oraz architekci mają pełne pole do popisu.

Drewno, cegła a może coś innego?

W ostatnim czasie, dużą popularnością cieszą się powracające do łask elewacje drewniane. Eleganckie i ciepłe, drewno jest w stanie wspaniale podkreślić styl nowoczesnej architektury. Jednak jego wady – niska odporność na czynniki zewnętrzne oraz konieczność regularnej konserwacji – sprawiają, że często zastępuje się je polimerowymi zamiennikami. Są one nie tylko wytrzymalsze, ale również znacznie łatwiejsze w utrzymaniu. Stale rosnąca oferta imitacji drewna jest najlepszym świadectwem popularności takiego rozwiązania.

Kolejne popularne rozwiązanie stanowią cegły oraz klinkier. Murowane, szkliwione, charakteryzujące się nietypowymi rozmiarami oraz kolorami, nadają budynkowi solidny, a jednocześnie wyjątkowo oryginalny design. W połączeniu postarzanymi elementami, takimi jak stolarka okienna i dachówki, sprawiają, że dom nabiera bajkowego charakteru. Jest to rozwiązanie idealne zarówno dla wielbicieli tradycyjnej architektury, jak i dla eksperymentatorów.

Co bardziej ambitni projektanci lubią od czasu do czasu zastosować nietypowe rozwiązanie. Do ich dyspozycji oddano całą gamę materiałów wykończeniowych – od płyt włókno-cementowych, przez aluminium i cynk, aż po szkło. W zależności od sposobu wykorzystania, mogą one podkreślić bryłę budynku lub ją zmienić. Bez względu na to czy marzy nam się prostota czy wręcz przeciwnie – ekstrawagancja, szeroka oferta oryginalnych materiałów gwarantuje, że znajdziemy coś dla siebie.

Wybór odpowiedniego koloru

Kolory mają wielką moc, poprzez jednoznaczne kojarzenie ich z określonymi emocjami. Niektóre działają uspokajająco, inne pobudzająca a jeszcze inne potrafią wpędzić nas w melancholie.

Najczęściej wybieranymi kolorami ścian pozostają wciąż jasne, pastelowe barwy, które nie tylko podkreślają styl domu, ale również nadają mu czysty i schludny wygląd. Same ściany to jednak nie wszystko. Kolor elewacji należy dopasować do pozostałych elementów – do stolarki okiennej i drzwiowej, schodów, tarasów i oczywiście dachu.

Ostateczna decyzja zależy przede wszystkim od gustu właściciela, ale, pomimo iż kolorystyka elewacji nie jest odgórnie narzucana, zaleca się dopasowanie jej do budynków usytuowanych w pobliżu.